Kmotr 1, 2, 3 – Godfather I., II., III. (1972, 1974, 1990)

Godfather I. – Kmotr 1. (1972)

Vito Corleone (Marlon Brando) je hlavou rozvětveného rodinného klanu, jehož obchodní aktivity zasahují do všech sfér amerického podsvětí. Přesto odmítá podporovat vzkvétající obchod s drogami, čímž rozpoutá krvavou válku mafiánských gangů...

Zdroj: www.prima-tv.cz

Godfather II. – Kmotr 2. (1974)

Nový Don Michael Corleone pokračuje ve šlépějích svého otce a jeho podnikání rozkvétá. Obchod ho nakonec přivede na Kubu právě ve chvíli, kdy zde dochází k převratu...

Zdroj: www.prima-tv.cz

Godfather III. – Kmotr 3. (1990)

Michael Corleone na sklonku života hledá smíření se všemi, jimž kdysi ublížil. Pravidla mafie jsou ale neúprosná...

Zdroj: www.prima-tv.cz

Kmotr kniha

Po vyslovení slova Kmotr by měl každý alespoň trochu literárně vzdělaný člověk dvacátého století zpozornit, neboť jde dnes již o klasiku. Kmotr byl a bude mafiánskou legendou a nezmění na tom ani fakt, že jeho autor několik let již nežije. Je pozoruhodné, že si tento bestseller získal tokové množství lidí, hlavně ve Spojených státech, a hlavně v 60. letech, kdy byl vydán. Prodalo se ho nečekaně mnoho kusů a od té doby se stal Mario Puzo uznávaným spisovatelem. Jak sám tvrdil, než-li tento román napsal, dostal se do finanční krize, ze které se po vydání bleslurychle dostal a zřejmě i zbohatl. I když těžko posoudit do jaké míry. Je také zajímavé sledovat určité obyvatelstvo, ať už čtenářské či nikoli, jenž si Maria Puza představovalo jako vysloužilého mafiána, který se pro své bohaté zkušenosti s italskou mafií dal na spisovatelskou dráhu. Puzo samozřejmě toto tvrzení odmítal, což mu nemůžeme mít nijak za zlé, neboť to byl zřejmě opravdu jen spisovatel. Pokud jste Kmotra nikdy nečetli, možná by bylo lepší nejdříve si ho přečíst, a až teprve pak shlédnout mou recenzi. Ale pokud to očima i myslí přejdeme, vytvoříme si libovolné pořadí, což bude pro čtenáře asi nejvlídnější :-). A co že nám ona slovná kniha lýčí? Co že vyvolalo tu spoustu lidských názorů na mafii, politiku, policii, justici atd. ?

Kniha zachycuje hlavně italskou, chcete-li sicilskou mafii, v dobách zlaté, ale i lehce pozdní éry těchto ilegálních organizací. Al Capone již není tak silný, jak býval ve dvacátých a třicátých letech, nastupuje ne zcela nová, ale bezesporu jiná doba a s ní i nový lidé. Princip "klasického" siciliánského sboru zůstal sice takřka totožný, ale za tu dobu vzniklo poněkud více takovýchto skupin, jenž si přivlastňují svět, a svět se podřizuje jim. Al Capone, to bylo jméno, které bylo doménou především Chicaga, ostrá a průkopnická organizace, která to všechno začala. Ale jak jsem řekl, doba jde dál a Caponův regime už poněkud ztrácí, byť je stále respektovaný a v Chicagu neustále ovládá částečně i chod města (kdo ví jest-li jenom částečně). I za právě zlaté doby bylo mafií více, ale teď jich je ještě více, některé jsou silnější, ostatní slabší a méně důležité, některé jsou vlivné a respektované, jiné naopak přizpůsobivé a zemědělské :-). Corleonovci, jimž je kniha přivlastněna, patří mezi tu sortu lidí, jenž si získali uznalý obdiv a nesmírnou moc, díky penězům a svým praktikám. Všechno to začalo, když začal bývalý hokynář Vito Corleone, spolu s Clemenzou a Tessiem podnikat v nelegálních věcech. Přepadávání nákladních vozů, tím to všechno začalo. Došlo k pár vraždám a Vito Corleone si začal pomalu, ale velice jistě získávat lidi na svou stranu, a začínal mít v oblasti renomé. Až získal dostatek peněz, založil firmu na dovoz olivového oleje a jelikož nic podobného a konkurenceschopného ve Státech nebylo, zbohatl. A pak šli věci dál a dál ...

To byl teprve všecho prvopočátek, kterému je v knize věnována pouhopouhá jedna kapitola. Dnes jsou věci pootočeny jiným směrem, nastává zcela jiná situace. Po několika letech míru s ostatními famigliemi nastane ale jedna ožehavá situace. Na první pohled zcela rutinní záležitost, nějaký Turek Solozzo požádá rodinu Corleonů o politický vliv a částečné krytí. Jen kvůli tomu, aby mohl nerušeně založit obchod s narkotiky, jemuž se spousta donů staré školy vyhýbá. Proč? Sice to má budoucnost a peněz je z toho více, než z čehokoli jiného, avšak nese to i spoustu rizik. Na takové riziko (navíc obchod s drogami nijak nerespektuje) don Vito Corleone nechce přistoupit, a tak Solozza jednuduše odmítne. Do jednání se ale neuváženě vloží i syn Santandio Corleone alias Sonny, ani nebude vědět, že jeho věty částečně ovlivní následující situace. I když zůstává otázkou, nakolik. Válka pěti newyorských famiglií z roku 1946 je ale tak jako tak neodvratná.

Kniha je bravurným a brilantním přiblížením oné doby a oné mafie. A nejenom mafie. Pokud Puza znáte, již teď víte, že se v knize objeví i film, konkrétně zákulisí, a i to bude vlastně ve spojení s mafií, takže ať budeme kde budeme, prsty "mocných" lidí v tom stejně uvidíme a pocítíme. Je opravdovým zážitkem sledovat osudy jednotlivců, kteří až nečekaně moc zapadají do "jiné" společnosti, aniž by s ní někdy něco měli. Taková mocná famiglia, to je jeden velký rozvětvený strom, který sahá mnohdy i výšinám nebeským (a nejenom v krevním spojení). A to značí, že nebudeme jen v dříve prohibiční Americe, kniha čítá i jednu kapitolu ze Sicílie. Tu osobně považuji za velice zdařilou, je vidět že je Puzo rodilý sicilian, jinak bych si nedokázal některé věci vysvětlit. Ale zpět k "našim". Mafie je opravdu zajímavý útvar a osobně zastávám názor, že ta pravá mafie je právě italská, jež má sice kořeny v Itálii, ale jinak rozkvetla v Americe, a v některých případech i zásluhou Benita Mussoliniho, který proti mafii za války rázně zakročil a ti co to přežili, emigrovali právě do Spojených států. Pokud máte tohle období rádi a pokud "klasickou" mafii dvacátého století alespoň trochu znáte a orientujete se v tom, nebude pro vás žádným překvapením, že hlavním zákonem pro tyto lidi je zákon Omerty. V mém vysvětlení: "Mlč, nikomu ani muk, nebo nedostaneš cukrátko, v horším případě olovo přímo do hlavy. Vždy buď vůči rodině loajální a nikdy se nespoj s žádným, nebo nekontaktuj žádného policistu, či člena znepřáteleného klanu." Vzal jsem to hodně po lopatě, ale pryč od lopat, pohrabáčů a sicilských hrábí, přejděme k luparám, garottám a tomu věcem podobným. Ale zákon Omerty není jedinou věcí, která hraje hlavní roli, velkou roli hraje také stát a politika v něm. Neodvratná korupce, zkrátka podplácení soudců, policistů a dalších lidí, i to je důležité. Pokud se dostane nějaký člen rodiny, nebo přítel do nesnází, consigliori vše zařídí a bude to. Když má někdo k samotnému donovi prosbu, don rád vyhoví, šlechetnost, čestnost a oddanost je to hlavní, proto rád půjčí peníze, rád poskytne ochranu, rád někomu ochranu sejme (v jistém slova smyslu), na oplátku ale bude jednou chtít po onom dříve žádajícím člověku prosbu. A potom běda pokud ji někdo odmítne!

Krev, zrada, pomsta, zase krev, násilnosti, prostituce, narkotika, hazard a zase krev, takový život není jednoduchý. Chod mafie je striktně dodržovaná záležitost, ale ať je famiglia sebepevnější a sebemocnější, pokaždé dokáže utrpět ztrátu. Stačí zaútočit na to hlavní, na mozek celého jádra, ne na spojku, ale na řídící centrum! Na dona, padrina, jak chcete. Tohle je v knize jedno z hlavního a závěr knihy to jenom potvrdí.

Tak a teď více hodnocení, než-li filozofie kterou nám Puzo předkládá na stříbřitém podnose. V Kmotrovi jsou doslova osudové zvraty, které dokáží s dějem absolutně pohnout na druhou stranu, nebo alespoň částečně změnit chod celého dění. Nikdy nezapomenu na šokující závěr 18. části čtvrté kapitoly, nebudu prozrazovat co se stalo, ale bylo to hodně nečekané a patřičně atmosférické. A takových momentů skrývá kniha mnohem více a opravdu to stojí za to. Závěr války bych si sice přál více rozvláčnělý, ne jen akci na jeden večer (doslova), ale jako chybu bych to nebral, zvláště když má kniha výborně nasazené tempo a troufám si říci, že vás nebude ani u jednoho momentu nijak nudit. V tom tkví velký klad Kmotra.

Kmotr je šokující a patřičně "drsný". Opravdu hodně silných momentů, kde se střídá morálka s nenávistí, lidskost se zvířecími pudy, je zde hodně a budete se bavit, jakýmkoli způsobem. Budete si muset zvyknout, že se vaší oblíbené postavě na následující stránce něco nečekaně stane. A stane se toho opravdu dost. Nejenom že sexuální scény, či jen scény s tímto podtextem jsou zde časté, ale oni tu jsou časté i brutální scény, kdy si budete říkat, jak na to Puzo vlastně přišel, on tam musel být, jinak to není možné. Spisovatelova neustálá touha představovat vám do podrobna každičký detail a osobu, jeho zjev i chování, je prostě skvělá a ojedinělá. Stejně jako jeho znalost v mnohých praktikách, ať už jde o chirurgický zkákrok, či jen situaci, která nástane tehdy, když je někdo násilně (jak jinak) uškrcen. Moudrostí a filozofie je v knize kupodivu docela dost, a mnohé životní filozofii se dá i věřit, byť je někdy docela obtížně se v takové situaci objevit. Také mi velmi imponovalo časové prolínání a věci tomu podobné. Prostě a jednoduše když se udála nějaká událost, jen tak z ničeho nic a najednou vám končí kapitola, nezoufejten dalších stránkách se octnete v minulosti.

Chýlíme se k závěru. Nezbývá než všechno shrnout. Pokud jste neviděli zfilmovaného Kmotra, jenž pod svou záštitou natočil Francis Ford Coppola, nebuďte smutní, tahle kniha vám přinejmenším film vynahradí. Skvělá a propracovaná kniha, která svého času ohromila a věřte že i dnes má co nabídnout a čím potěšit. "Nebudu již ale recenzi nějak protahovat, musím probrat ještě několik věcí s mým consigliorim a mými syny, Freddiem, Sonnym a Michaelem. Možná přizvu i své oba caporegimy, to promyslím. Každopádně si půjdu potom zahrát boccie. Na hostinu pozvu i hlavy ostatních famiglií, uzavřeme mír s Tattagliovci a Barziniovci, no a pak až se odeberou do svých rezidencí, půjdu spát. Žít v míru je krásná věc, ale stejně budu muset po hostině někoho chytře odpravit kamsi dolů hluboko pod zem, nebo ztratím respekt a nebudou si o mě ostatní říkat, že jsem uomo di rispetto. Ale teď se již odmlčím, půjdu do kostela a zapálím si můj oblíbený doutník Di Nobili. Žádnou Havanu v ústech žvýkat nechci."

Zdroj: http://click.wz.cz/data/10/kmotr.htm, Autor: Speedy Daniel

To nejlepší páté kolo od vozu Corleonů ... (5 disková DVD kolekce Kmotra)

Jedinečná DVD set, který je exluzivně vybaven diskem plným dokumentů, neuvedených scén, alternativních verzi filmů ... Baliček ukrývá mnohem víc, než si myslíte ...

Co dodat, co komentovat. Není toho moc u takového skvělého díla. Těžko komentovat nebo snad kritizovat filmy nebudu. Na toto téma bylo napsáno mnoho a spousta kritiků a komentářů se shoduje na tom, že F.F.Coppola vytvořil geniální ságu o rodině, která se tak dostala do podvědomí celého světa. Tato trilogie byla postupně vydávána na videokazetách a v prodeji je již také nějakou dobu, ale DVD set v tomto dárkovém balení je vážně třída.

Tak předně jsou všechny díly, co se týká jazykové verze češtiny, opatřeny českými titulky – videokazety nebyly ve verzi tak jednoznačné, což jistě vedlo k tomu, že celá kolekce nebyla zase tak populární.

DVD kolekce je nejen skvěle balená a bude jistě ozdobou mnoha Vánočních nadílek, ale především obsahuje např. Kmotr II na dvou discích – jednou s ,a jednou bez komentáře, a potom především samostatný disk, který nese velké množství bonusů, dokumentů a pak především cca 40 nikdy neuvedených scén a alternativní kousky, které byly původně zamýšleny. Prostě již jen ten samostatný disk je dostatečně zajímavý, aby zabral fanouškům dostatek času :-) Prostě vzhůru k tajům rodiny Corleonů

Kmotr I. (The Godfather)

Mistrovské epické dílo Francise Forda Coppoly s Marlonem Brandem, držitelem Oscara, v hlavní roli patriarchy mafiánské rodiny Corleonů. Coppola líčí portrét vzestupu sicilské rodiny v Americe, její cestu na pokraj ztráty moci a předávání tradic z otce na syna.

Příběh je mistrem rozdělen na rodinný život a odporný svět zločinu, do kterého je rodina zapletena. Tento skvělý film natočený podle bestseleru Maria Puzza získal v roce 1972 Oscara za nejlepší film.

Hrají: Marlon Brando, Al Pacino, Diane Keaton, Richard S. Castellano, Robert Duvall, James Caan, Talia Shire, Sterling Hayden, John Marley, Richard Conte, Al Lettieri, Abe Vigoda, Gianni Russo, John Cazale, Rudy Bond; Režie: Francis Ford Coppola

175 minut, 1972, USA

Kmotr II. (The Godfather: Part II.)

Výtečné pokračování prvního dílu Kmotra s Robertem De Nirem a Al Pacinem v hlavních rolích zachycuje ságu dvou generací mocné rodiny Corleonů.

Coppola v druhém díle vypráví dva příběhy: počátky a vzestup mladého Dona Vita (Robert de Niro) a život Michaela (Al Pacino). Díky skvělým hereckým výkonům a Coppolově režii vznikl vynikající film a Kmotr II. Je nepochybně nejlepším pokračováním původní verze. Tento vynikající film, natočený podle bestselleru Maria Puzza, získal v roce 1974 několik Oscarů, včetně toho za nejlepší film, a je tak doposud jediným pokračováním, které toto významné ocenění získalo.

Hrají: Al Pacino, Robert Duvall, Diane Keaton, Robert de Niro, John Cazale, Talia Shire, Lee Strasberg, Michael V. Gazzo, G.D. Spradlin, Richard Bright, Gastone Moschin, Tom Rosqui, Bruno Kirby, Frank Sivero, Francesca De Sapio; Režie: Francis Ford Coppola

200 minut, 1974, USA

Kmotr III. (The Godfather: Part III.)

Jedna z největších ság v dějinách kinematografie pokračuje! Ve třetí části rozsáhlého eposu o italsko-americké mafiánské rodině Corleonů je hlavní postavou Michael (Al Pacino), který se po otcově smrti stal novým kmotrem.

Píší se již šedesátá léta a Michael má dvě velká přání: vymanit svou rodinu ze světa zločinu a najít za sebe vhodného zástupce. Mohl by se jím stát výbušný Vincent (Andy Garcia)….ale stejně tak by tento mladík mohl roznítit jiskru, jež by Michaelovy naděje na vstup do světa práva proměnila v nové peklo mafiánského násilí. Režisér Francis Ford Coppola, herci Al Pacino, Andy Garcia, Diane Keatonová, Talia Shireová, Eli Wallach, Sofia Coppolová, Joe Mantegna a další společně natočili vzrušující filmovou fresku, která mistrovsky vypráví o síle tradic, moci, pomsty i lásky. O kvalitách tohoto gangsterského dramatu vypovídá i sedm nominací na Oscara, včetně kategorie za nejlepší film.

Hrají: Al Pacino, Diane Keaton, Talia Shire, Andy Garcia, Eli Wallach, Joe Mantegna, George Hamilton, Bridget Fonda, Sofia Coppola, Raf Vallone, Franc D'Ambrosio, Donal Donnelly, Richard Bright, Helmut Berger, Don Novello; Režie: Francis Ford Coppola

163 minut, 1990, USA

Set obsahuje:

Disk 1 – Kmotr (i s komentářem režieséra)

Disk 2/3 – Kmotr II (i s komentářem režieséra)

Disk 4 – Kmotr III

Disk 5 – bonusové materiály

Audio Dolby Digital 5.1: anglicky

Titulky: české

Disk 5 obsahuje:

Interaktivní menu; Přímou volbu scén; Filmy; Přeměna Kmotrů z bloku na obrazovku; On Location: koukněte se, kde se natáčel Kmotr; 73 minutový dokument o natáčení; The Godfather Behind the Scenes: dokument o natáčení a filmu z roku 1971; Dodané scény: scény, které byly později doplněny a přinášejí osudu Corleonu (jejich opravdový život) v roce 1898; The Cinematography of The Godfather by Gordon Willis; The Music of The Godfather; Coppola and Puzo on Screenwriting: spolupráce spisovatele a filmaře. Dokument o tom, jak se přenáší knížka na plátno; Storyboards: skici z Kmotr II a Kmotr III; Předávání cen; Fotogalerie; Upoutávky; Biografie; 40 nepoužitých scén; Alternativní začátek 3. dílu

Zdroj: http://www.filmpub.cz/clanek.asp?clanekid=1721, Autor: Petr Svoboda ml.

Marlon Brando

V 60. let ech začala jeho kariéra vinou sporného výběru rolí stagnovat, takže když ho chtěl Francis Ford Coppola získat pro ztvárnění postavy Dona Corleona v adaptaci Puzzova románu Kmotr, studio se postavilo proti.

Teprve když Copolla filmovým bossům promítl Brandovu tvář nalíčenou pod očima temným krémem na boty a s tvářemi vycpanými ubrousky, přesvědčil je. N akonec role vynesla Brandovi v roce 1972 druhého Oscara. A to ve stejné době podal strhující výkon v dramatu Bernarda Bertolucciho Poslední tango v Paříži, za který byl rovněž nominován na Oscara.

Zdroj: ?

?

Průlom do zločineckého filmu udělal nesporně Kmotr F. F. Coppoly, který vlnu mafiánských snímků odstartoval. Působivé zpracování Puzova stejnojmenného románu s Marlonem Brandem v titulní roli Dona Corleoneho strhlo diváky po celém světě.

Zdroj: ?

Kmotr (1972)

Režie: Francis Ford Coppola

Vito Corleone (Marlon Brando) je hlavou jedné z největších newyorských mafiánských rodin. Zatímco jeho synové Sonny (James Caan) a Fredo (John Cazale) jsou aktivně zapojeni do rodinných záležitostí, prostřední syn Michalel (Al Pacino) byl zločinu uchráněn. Poté, co starý Corleone překazí obchod drogami, jeho protivníci mu usilují o život a vypukne války gangů. Když je zabit Sonny, Michael přebírá vládu a důmyslně odstraní nepřátele své rodiny.

Kmotr, zfilmovaný podle bestselleru Maria Puza, je napínavý a poutavý snímek. Svým vynikajícím obsazením a režií zahájil vlnu šlágrů, které pomohly na začátku sedmdesátých let americkému filmu na nohy.

Kmotr II (1974)

Volné pokračování bylo dokonce ještě lepší, což dokazuje, že ne vždy se kvalita filmu s dalšímy díly snižuje. Značná část úvodní scény obsahuje retrospektivní záběry ze života Vita Corleona (tentokrát ztvárněného Robertem De Nirem). Tyto scény ukazují, jak dalece se Michael odchýlil od hodnot otcovy rodiny, když si bezohledně buduje hráčskou velmoc v Las Vegas a na Kubě.

Kmotr III (1990)

Třetí pokračování z roku 1990 bylo daleko méně působivé než předchozí dva díly, kromě trochu křečovitého masakru v závěru filmu.

Kmotr DVD kolekce

DVD tituly jsou u nás stále ještě vzhledem k průměrnému měsíčnímu platu relativně drahé. Právě proto je dobré zvážit, které mít v domácí filmotéce a které je možno oželet. Z tohoto pohledu je „Kmotr DVD kolekce“ dílem unikátním, které by měl mít doma každý kdo miluje napětí.

Nejen proto, že zatím nikdo nevytvořil zajímavější a ucelenější dílo o mafii než právě Francis Ford Coppola ve svých třech dílech kmotra, ale také i díky preciznímu zpracování a zajímavými audiokomentáři režiséra.

Jestliže o knize v krásné vazbě platí, že sama o sobě je uměleckým předmětem, pak totéž platí i o této kolekci. Na rozdíl od běžných, leckdy nevkusných a módě poplatných obalů vyniká propracovanou střídmostí a důrazem na detail. Do rukou tak divák nedostává pouhé obaly, ale uměleckou galerii fotografií doplněnou působivou grafikou.

To co platí o obalu platí i o obsahu. Klasika, ve které hrají neopakovatelným způsobem Marlon Brando, Al Pacino, Robert de Niro, Robert Duvall, Diane Keaton, James Caan, Eli Wallach či Bridget Forda jsou učebnicí pro tvůrce tohoto žánru. Vzhledem k tomu, že jednotlivé filmy vznikaly v relativně v dlouhém období, v letech 1972, 1974 a 1990, ale především proto, že ještě podstatně delší období popisuje, mapuje tato „trilogie“ zajímavým a věrohodným způsobem životní styl v Americe po více jak tři čtvrtiny minulého století. Zatímco v prvním filmu se autor věnuje především portrétu kmotra rodiny Corleonů, /Marlon Brando/ od vzestupu až hranici pádu, ve druhém zachycuje dva příběhy vzestup Dona Vita /Robert De Niro/ a Michaela /Al Pacino/. Ve třetím pak Michal, který se stane kmotrem po svém otci, hledá cestu jak rodinu vymanit z klasického světa zločinu. Velmi působivě je zde například ztvárněno předávání tradic z otce na syna i další zákonitosti „ctihodných“ rodin. Samozřejmě každé shlédnutí jednotlivého dílu je dostatečně zajímavé avšak možnost vidět všechny tři díly v těsném sledu dodává projektu zcela jiný, unikátní rozměr.

To však zdaleka není všechno. Díky bonusovým materiálům se dostanete ještě blíže tématu i tvůrcům. Jste například vtaženi do kamerových zkoušek, dozvíte se podrobnosti o místech natáčení. Bližší obraz si můžete udělat i o scénáři hudbě i kameře. Jestliže se zapletete do příbuzenských vztahů a v některých dílech ztratíte představu kdo je kdo, nevadí. K dispozici máte rodokmen rodiny Corleone. U jednotlivých postav jsou nejen jejich životopisy, ale i životopisy herců, kteří tu kterou postavu ztvárnili. K dispozici je i fotogalerie.

Jednotlivé díly jsou dlouhé 175, 200, respektive 170 minut. Jsou vyrobeny v dnes již klasickém formátu Dolby digital 5,1. DVD titulky Česky i v dalších šesti jazycích. Ty jsou samozřejmě nejen ve filmech, ale i na bonusových materiálech, kterých je dohromady tři hodiny. Přestože bylo na začátku řečeno, že DVD jsou zatím u nás relativně drahé u „kmotra“ to tak docela pravda není. Kolekce stojí necelé tři tisíce korun přesně 2899 Kč za které dostanete necelých devět hodin napěti v perfektním obraze s excelentním digitálním zvukem v komfortním „balení“. Jen pro srovnání. Podobnou sumu dá při průměrné ceně vstupenek do kina 150 Kč šestičlenná skupinka diváků při návštěvě všech třech dílů.

"The Godfather DVD Collection", jak se v originálu kolekce jmenuje, patří k významným počinům HOLLYWOOD CLASSIC ENTERTAIMENT v oblasti DVD. Má ty nejlepší předpoklady stát se chloubou nejedné domácí filmotéky.

Zdroj: http://www.itest.cz/videofoto/kmotr.htm

Kmotr I.

"Věřím v Ameriku, svou dceru jsem vychoval po americku. Amerika mi poskytla bohatství. Dal jsem své dceři všechnu volnost, ale vštípil jsem jí, že nikdy nesmí zneuctít svou rodinu. Našla si chlapce, ne Itala...Potřebuji vaši pomoc, done Corleone." Rok 1972, přichází Kmotr...

Když se začínalo, nikdo netušil, jak moc velký hit se z Kmotra stane, neboť Coppola teprve začínal a z finančního hlediska jeho prvotiny dopadly katastrofálně, Al Pacino byl jen bezvýznamným neznámým hercem a Marlon Brando kvůli své složité a komplikované povaze působil pro studia jako poměrně nežádoucí osoba. Vlastně mělo jít jen o levně natočenou gangsterku...

Coppola studiu slíbil, že film bude levně natočen a jeho hlavní devízou byl fakt, že pochází z Itálie, tudíž by měl mít pro točení mafiánského dramatu přirozené nadání. Ponechme stranou otázky, zda jsou tyto aspekty plně akceptovatelným způsobem výběru režiséra, neboť film dopadl lépe, než mohl kdokoli čekat. Zatímco Sam Peckinpah, o němž se rovněž na post režiséra uvažovalo, chtěl z Kmotra vytvořit drsnou kravavou lázeň, na jakou jsme u něj zvyklí, Coppola se rozhodl pojmout film zcela bez násilí, spíše jako rodinné drama mocných lidí.

Díky Coppolově pojetí světa mafie může dokonce působit Kmotr jako glorifikace světa zločinu, mafiáni jsou zde podávání jako mýtické bytosti, okolo Dona Vita Corleoneho i jeho následovníka Michaela se vznáší aura nedotknutelnosti a podvědomého respektu. Mystický nádech celého světa, v němž se Kmotr (a oba další díly) odehrává je mimo pomalé kamery Gordona Willise, stylizované do temna a stínu, někdy na plátně vidíme pouze siluety, dílem i působivého hudebního doprovodu Nino Roty, bez níž si dnes už trilogii nedovedeme představit.

Pro gangsterský film znamenal Kmotr přelom, znamenal pojetí, jaké dosud diváci na plátně neviděli, svět zločinu takřka bez násilí a přesto je smrt a nebezpečí přítomné v každém okénku, nikdy nevíme, kdy někdo může zemřít, zejména závěrečný masakr je nám podán s mistrovskou bravurou, kdy se stává Michael Corleone kmotrem i Kmotrem, to vše za doprovodu burácejících varhan a odříkávání modlitby.

Čím dodnes Kmotr okouzluje diváky celého světa, ačkoli je starý třicet let? Není to totiž jen "další gangsterský film", na který se běžný divák podívá jednou, řekne "dobrý, ale už nemusím", je to mistrovské dílo, ať po stránce technické, tak po té umělecké. Přerod Michaela Corleoneho z mírumilovného mladíka do sebevědomého a respekt budoucího mocného muže totiž nikdy neztratí na působivosti. Al Pacino dokázal, jak dobrým je hercem a roli Corleoneho si střihl ještě dvakrát, zejména v Kmotrovi dva dosáhl u této postavy dokonalosti, narozdíl od prvního dílu, kde rodinu vlastně stmelil a udržel, se mu zde naopak rozpadá pod rukama, zatímco ve flashbackcích sledujeme, jak mladému Vitovi (Michaelově otci) se kdysi v malé Itálii dařilo získávat moc.

Kmotr je fenomenálním dílem, který by každý filmový fanoušek měl znát, minimálně pochopíte, co znamená "zalehnout na matrace". Kmotra musíte vidět, neboť je nabídkou, která nelze odmítnout.

Zdroj: http://filmpub.atlas.cz/clanek.asp?clanekid=2499, Autor: Radomír Kokeš

Kmotr I.

Don Vito Corleone vdává svou dceru Connii. Při této příležitosti k němu přicházejí přátelé, nejen aby přispěli mladým manželům peněžitými dary, ale také aby požádali všemocného Dona o pomoc. Na svatbu přijede z Kalifornie i Corleonův kmotřenec, známý zpěvák Johnny Fontane. Velmi rád by hrál hlavní roli ve filmu Jacka Woltze, který mu ale roli odmítá dát. Don Corleone žádá Toma Hagena, svého nejbližšího spolupracovníka, aby zajel do Kalifornie a celou záležitost urovnal. Jelikož Woltz nechce o tom, že by Johnnymu roli dal, ani slyšet, a navíc se vyjadřuje neuctivě o celém klanu Corleonů, čeká ho po ránu kruté překvapení: uříznutá hlava velice drahého koně, jímž se včera Tomovi chlubil… Pak ovšem dochází ke sporu mezi Corleony a nepřátelským klanem a na Dona Corleona je spáchán atentát – je vážně zraněn, někteří dokonce začnou ihned rozhlašovat, že je mrtvý… Celá rodina Corleonových se stahuje do prostorného domu, který se stává pevností, což je v situaci, kdy je na denním pořádku zrada i smrt, nutné. Michael, nejmladší Corleonův syn, který měl s otcovými obchody zatím jen pramálo společného, prosazuje svůj plán odvety...

http://www.prima-tv.cz/?s=df&a=2004-04-04%2021:50:00%2B02, Autor: TV Prima

Kmotr II.

Pokračování ságy mafiánské rodiny vypráví příběh mladého Vita Corleone, vyrůstajícího na Sicílii a o jeho životě od r. 1910 v New Yorku a následně o životě jeho syna Michaela Corleone, který rozšířil „rodinný podnik“ do Las Vegas, Hollywoodu a na Kubu. Podmanivé pokračování filmu Francise Forda Coppoly je stejné mistrovské dílo jako původní „Kmotr“. Jeho základem je porovnání životů otce a syna Corleonových. Ve dvou paralelních příbězích film mapuje problémy vyzrálého Michaela Corleona (Al Pacino) v roce 1958 a osudy mladého přistěhovalce Vita Corleona (Robert De Niro), který v roce 1917 přichází do newyorské čtvrti zločinu Hell’s Kitchen. Zatímco Vito proniká do tajů zločinného života za pomoci mizerného gangstera Clemenzy (Bruno Kirby), Michael přežije vražedný pokus, zradu rodiny a slyšení v senátu... a cena je vysoká. De Niro mluví téměř jen italsky a jeho mladý Don, postava typu Robina Hooda, vyzařuje úžasné charisma.

Zdroj: http://www.prima-tv.cz/?s=df&a=2004-04-25%2021:50:00%2B02, Autor: TV Prima

Kmotr III.

V dalším a neméně úžasném díle výpravné mafiánské ságy od Francise Forda Coppoly opět Al Pacino hraje hlavní roli nechvalně proslulé rodiny Corleonů, Michaela Corleona, který už pomalu stárne. Michael málem s pomocí synovce Vincenta Manciniho (Andy Garcia) rodinný podnik zlegalizuje. Vinou chatrného zdraví a proradných mafiánských kolegů Joeyho Zasy (Joe Mantegna) a Dona Altobella (Eli Wallach) však ve světě zločinu, ze kterého se tolik chtěl dostat, zůstává. Coppolovi se pro toto pokračování příběhu rodinného zločinu povedlo získat mnoho stejných herců i členů filmového štábu, kteří už se podíleli na filmech Kmotr a Kmotr 2.

Zdroj: http://www.prima-tv.cz/?s=df&a=2004-05-09%2022:00:00%2B02, Autor: TV Prima

Jak funguje svět mafie

K velkým dluhům, které za minulého režimu česká distribuce nastřádala a které se jen obtížně budou splácet, náleží tři díly legendárního Kmotra. Puzovu předlohu jsme si ještě mohli přečíst, ale filmové ztvárnění již bylo odepřeno. Důvody si lze snadno domyslet: není to běžná gangsterka s mravním ponaučením, že zločin se nevyplácí. Teprve nyní uvidíme toto dílo v podobě, v jaké skutečně vzniklo – Česká televize sice před časem uvedla jakýsi "seriálový" sestřih, který zvolil důsledně chronologické členění, čímž však původní syžetový rozvrh a motivickou provázanost zcela zničil.

První část Francis F. Coppola vytvořil v roce 1972, druhou – nyní uváděnou na Primě – o dva roky později. Koncem 80. let ještě připojil závěrečný epilog. Režisér si svou ságou naráz zjednal všeobecné uznání (i díky špičkovému výkonu Marlona Branda a později Roberta De Nira, kteří se zahráli titulového Kmotra – první ve stáří, druhý v mládí). Jaký je tedy Coppolův Kmotr? Především vědomě odmítá všechny tradiční dobrodružné stereotypy a zkoumá zvolený problém v jeho společenském rozměru. Odtud pramení veskrze přítomná serioznost pojetí, které se organizovaným zločinem zabývá jako kterýmkoli jiným jevem hodným zřetele.

Pozvolně, chtělo by se říci důstojně vyprávěný Kmotr vykazuje všechny rysy rozmáchlé společenské ságy o jedné rozvětvené rodině, jejíž zvláštností je pouze to, že je rodinou zločineckou v ryze podnikatelském smyslu. Poznáváme, že zločinecké podhoubí je těsně spjaté se státním systémem, že jej doslova prorůstá. Je to takový malý, ale nanejvýš výkonný stát ve státě. V druhém dílu se prolínají různé časové roviny a Coppola vypráví jak o mládí titulního hrdiny, tak o úspěšném podnikání jeho syna Michaela. Oba spojuje hlavně to, jak se museli, každý v jiné době, prosadit navzdory nepřízni osudu.

De Nirův Vito Corleone se podobá roztouženému snílku, jemuž se zhroutí představy o klidném a šťastném životě. Jeho osud začíná na Sicílii a záhy nato pokračuje v Americe, kde mladý Vito přijímá "pravidla hry", aby přežil a mohl pomstít tragickou smrt svých blízkých. Naopak Brandův Corleone, již hlava rozvětvené mafiánské organizace, připomíná spíše usedlého gentlemana než zasloužilého zločince, který ovšem požívá veškeré veřejné úcty a jehož konexe zřejmě sahají až do nejvyšších vládních míst. Jeho rozhodování poznamenává určité staromilství (odmítá třeba obchod s narkotiky), uznává dojednaná pravidla hry jak ve vztahu k policii, tak mezi jednotlivými gangy.

Proto si důsledně buduje image hodného strýčka, jenž vystupuje jako svého druhu poslední záštita spravedlnosti pro ty, kteří nemají nikde dovolání. Brando modeluje svého Vita jako rozšafného muže, jenž snad nezná rozčílení, mluví vždy klidně, s nabádavým akcentem, přidušeně. Vždy je však přítomná nesmlouvavá autoritativnost. S postupujícím úbytkem fyzických sil se jeho hlas mění v pouhý šepot, ale i tehdy si Vito uchovává vědomí pevné vůle, jíž není radno odporovat. Brando zde podává jeden ze svých životních výkonů.

Třetí důležitou postavou je Vitův syn Michael (Al Pacino), válečný navrátilec, zprvu odmítající mít s "rodinou" cokoli společného, ale krvavé dění jej postupně vtáhne do víru událostí – zejména po té, co je na otce spáchán atentát. Pacino skvěle postihuje, jak Michael poznenáhlu ztrácí svá humánní předsevzetí, jak do svého pragmatického jednání zapojuje chladnokrevný intelekt.

Nejsilnější okamžiky se soustředí do scén obřadů a oslav, kdy se odkrývají skutečné záměry jednotlivých protagonistů. Tehdy se manifestuje soudržnost rodiny, avšak původní Vitovo laskavé protektorství je stále zřetelněji nahrazováno tvrdou rukou jeho nástupce. Krvavé vyřizování účtů se stává novým pořádkem. Jakási vnějšková ušlechtilost přestává být potřebná.

Kmotr se vyznačuje inscenační celistvostí, nelze přehlédnout skvělou práci kamery, která si zásluhou Gordona Willise libuje v jemném příšeří, v přívětivé barevné tonalitě, výtečnou, dramaticky přitlumenou, ale přitom nezaměnitelnou hudbu Nina Roty. Kmotr je mimořádné dílo, jehož uvedení na televizních obrazovkách zasluhuje nejvyšší uznání.

Zdroj: http://www.radioservis-as.cz/archiv04/1604/16tele1.htm, Autor: Jan Jaroš

Kmotr (trilogie) – The Godfather

Strhující herecké výkony, tragické lidské osudy, zrady, nečekaná odhalení, všudypřítomná pomsta, rodinné hodnoty, to vše zahaleno krvavým pláštěm, kterému dělá společníka podmanivá hudba, jež zesiluje pečlivě vytvořenou atmosféru. Toto legendární gangsterské dílo režisérského mistra Francise Forda Coppoly se chová jako mafie samotná. Pomalu a tiše vás zatáhne do děje, zmocní se vás, a když chcete pryč, zjistíte, že nemůžete, musíte tuto velkolepou ságu sledovat až do samotného konce.

Kmotr je jedním z nejlepších mafiánských filmů, které kdy byly natočeny. Toto hodnocení se nevztahuje pouze na první díl, ale na celou trilogii, protože všechny tři filmy (každý o úctyhodné délce kolem tří hodin) neztrácí na kvalitě a jsou jedním velkým mistrovským dílem. Francis Ford Coppola rozehrává příběh pomalu, ale o to s větší intenzitou, s větší působivostí. Všechny postavy působí velmi reálně. Jak film ubíhá, jejich charaktery se před vámi rozevírají jako kniha, pomalu stránku po stránce, a ukazují vám svou pravou bestiální tvář.

Jsou to právě dokonale vykreslené postavy, na kterých režisér postavil svůj film. Nikdo není vyloženě dobrý, nebo vyloženě zlý, jako v opravdovém životě se všichni pohybují tak někde mezi. Jsou chvíle, kdy Dona Michaela Corleona litujete, kdy se s ním ztotožníte a identifikujete ho jako kladného hrdinu, který je čestný a ostatní ho pouze zrazují, ale vzápětí přijde něco naprosto odpudivého, co by vás v životě nenapadlo, že si říkáte: co je to za člověka? A o několik scén později se Michael začne opět jevit jako ten vyloženě kladný… a vy mu to zase uvěříte.

První film podle románu Maria Puza vznikl v roce 1972 a přenáší nás do Spojených států amerických do druhé poloviny čtyřicátých let. Don Vito Corleone (vynikající Marlon Brando) vládne mafiánské rodině, která podplácí soudce a má velké příjmy z hazardu. Don je šlechetný, dá-li se to vůbec o gangsterovi říct, když za ním někdo přijde s prosbou o pomoc (např. zlikvidovat někoho), Don mu vyhoví, na oplátku mu dotyčný bude dlužit službu, ke které však ani nemusí dojít. Na Vita je spáchán atentát, který však Don přežije, ale je ve vážném stavu. Rodině nyní vládne impulzivní syn Sonny (James Caan), který si přeje pouze pomstu. Nitky vedou k další mocné rodině, která chce převzít moc. Sonny je zabit a vše nyní leží na Michaelovi (Al Pacino ve své životní roli), dalšímu synovi, který však nechtěl mít s praktikami otce nic společného, jenž chtěl pouze v poklidu žít s přítelkyní Kay (Diane Keaton). Probouzí se v něm ovšem horká siciliánská krev a povinnost chránit rodinu.

Marlon Brando zde vytvořil jakousi ideální fresku vůdce, jeho pohyby jsou rozvážné, neplýtvá jimi, každou částí svého těla dává najevo svou moc. Al Pacino zase bravurně vystihl proměnu své postavy, která je na začátku filmu nevinná, bezelstná a na konci je z něj chladnokrevná zrůda, která neváhá prolévat krev každého, kdo se mu postaví do cesty.

Děj druhého dílu je rozdělen do dvou časových linií. První popisuje počínání nového Dona Michaela Corleona koncem padesátých let dvacátého století a druhá to srovnává se vzestupem moci Vita Corleona, Michaelova otce. Vitova rodina byla na Sicílii vyvražděna a on, v té době ještě dítě, byl poslán do Ameriky. Nejdříve žil se svou rodinou v bídě, ale postupně začal zabíjet muže, kteří zde měli moc, dostal se nahoru a vytvořil prosperující podnik. Na Michaela Corleona je spáchán atentát, ale Donovi se nic nestane. Pátrání po útočnících začíná a ukazuje se, že to byl stárnoucí Hymen Roth (Lee Strasberg), který si myslí, že bude žít věčně a sápe se po moci. Don se ho pokusí dát zabít na Kubě, kde jsou spolu s dalšími obchodníky, aby zde investovali peníze. Michael se tak chce pokusit očistit rodinu od nekalých praktik a žít poctivě. Oslava Nového roku je však přerušena vzbouřenci, kteří ovládají ostrov. Michael se dozvídá, že za zradou stojí jeho bratr Fredo. Francis Ford Coppola se ve druhém díle, který snad ještě předčí díl první a to zejména díky konci, více zaměřil na Itálii a hlavně na italské pojetí rodiny, nastiňuje zde nelítostný boj mezi rody, touhu mstít se, která je v tamních lidech hluboce zakořeněna. Role mladého Vita Corleona byla svěřena Robertu de Nirovi, který se pro role mafiánů narodil. Společně s Al Pacinem tvoří pilíře filmu, který vznikl v roce 1974.

Třetí díl vznikl až v roce 1990 a děj se posunul z konce padesátých let do roku 1979. Režisérovi se podařilo sehnat většinu lidí, kteří se podíleli na předchozích dílech. Don Michael Corleone je unavený vším tím zabíjením. Opět se snaží rodinný podnik legalizovat, když se dostává do velké společnosti, ale opět je vtažen zpět do zapáchající stoky zločinu. Navíc je nemocen. Do popředí se dostává Michaelův impulzivní synovec Vincent Mancini (Andy Garcia), syn Sonnyho Corleona, který nemá zájem žít poctivě, který touží zlikvidovat protivníky. Michael se snaží smířit se všemi, kterým ublížil a zvláště pak s Kay, která ho opustila ve druhém díle. Jejich dcera Mary (Sofia Coppola, režisérova dcera) se sblíží s Vincentem, syn Anthony nechce mít s podnikem otce nic společného a stává se z něj zpěvák.

V závěrečném dílu je kladen velký důraz na rodinu, na její sicilské pojetí. Druhá půle se odehrává v Itálii a režisér zde odkrývá motivy, které Michaela vedly k jeho činům. Výkon Al Pacina je monumentální, jeho postava prochází opět dalšími proměnami, které díky němu působí velmi věrohodně. Stále jakoby jste cítili, že tam kdesi v hloubi duše je schopen všeho. Dobrým tahem bylo obsazení Andy Garcii do role Vincenta, do rodinného klanu perfektně zapadá. Závěrečné finále je natočeno s řemeslnou zručností a s velkým citem pro dávkování napětí.

Pokud jste tuto oslňující trilogii neviděli, měli byste to rychle napravit, protože to jsou opravdové filmové hody. V České republice je k dispozici na DVD. Gangsterský žánr byl v oblibě v sedmdesátých letech minulého století, ale filmaři se k němu opět nedávno vrátili snímkem Road to Perdition. Je to v každém případě žánr, který má čím oslovit, lze díky němu vyjádřit mnoho a právě Kmotr je toho dobrým příkladem.

Zdroj: http://www.teenage.cz/film_recenze.php?id=174, Autor: Lou (http://www.teenage.cz/uzivatel.php?id=372)

DVD: Kmotr (DVD Collection)

Kmotr (The Godfather)

Hrají: Marlon Brando, Al Pacino, Robert Duwall, James Caan

Scénář: Mario Puzo a Francis F. Coppola podle románu Maria Puza

Kamera: Gordon Willis

Režie: Francis Ford Coppola

Stopáž : 168 minut

Disk 1: Vito Corleone (Marlon Brando) je boss rozvětveného rodinného klanu, který se do USA přistěhoval z Itálie a jehož konexe zasahují do všech svér amerického podsvětí. Všeobecně je znám coby Kmotr. Corleone si však (narozdíl od ostatních bossů) zachovává špetku mravních zásad, a tak se odmítá angažovat v kšeftu s drogami a své konexe nechává stranou. Tímto rozhodnutím vyvolá krvavou válku gangů, ve které postupně padají členové jeho rodiny. Těsně před svou smrtí se mu povede uzavřít mír. Ve chvíli, kdy nastoupí na jeho místo jeho syn Michael (Al Pacino), starý svár se rozhoří nanovo.

Kmotr urazil ke svému vzniku velice zvláštní a strastiplnou cestu. Tento vynikající snímek, který disponuje dokonalými hereckými výkony a skvělým scénářem, měl problémy se svým vznikem díky Italsko – americké skupině bojovníků za lidská práva. Její členové se cítili tématem dotčeni (jejich protesty byly kupříkladu provázeny pumovými atentáty). Celá záležitost skončila nakonec tak, že byly ze scénáře vyškrtnuty všechna slova jako ,,mafie" a ,,Cosa Nostra". Druhou zajímavou událostí bylo odmítnutí Oscara Marlonem Brandem. Ten nesouhlasí s tím, jak jsou v současných filmech a televizních inscenacích prezentovány problémy indiánského obyvatelstva. K problémům se přidal i svými nesouhlasy a stížostmi Frank Sinatra, který autorovi scénáře Mariu Puzovi předhazoval, že ho interpretuje pro veřějnost v roli barmanového zpěváka Johnyho Fontnana, který má styky s mafií. I když měli tvůrci mnohem těžší realizaci Kmotra díky těmto problémům, mohli být vlastně rádi, že se dostalo Kmotrovi takové publicity. Lidé se hrnuli do biografů a dočkali se stoprocentního filmu, který se zapsal zlatým písmem do dějin kinematografie. Kvalitu snímku dokazují i tři získané Oskary (Oscar 1973 za film, mužský herecký výkon – výše zmíněný Brando, adaptace scénáře).

Kmotr 2 (The Godfather part II)

Hrají: Al Pacino, Robert De Niro, Robert Duvall, Diane Keaton

Scénář: Mario Puzo a Francis F. Coppola podle románu Maria Puza

Kamera: Gordon Willis

Režie: Francis Ford Coppola

Stopáž: 192 minut

Disk 2 a 3: Druhý díl slavné trilogie se dělí na dvě dějové linie. První linie příběhu sleduje nástup mladého Michaela Corleone (Al Pacino), který přebírá (povětšinou brutálně) obchody svého otce a vyrovnává se s problémy, které mu tato funkce připravila. V druhé dějové linii, která postupně prokládá linii první, sledujeme příběh Michaelova otce Vita Corleone (Robert De Niro), který nám osvětluje, jak se vlastně dostal od prostého muže v ulici až k titulu kmotr.

Také znáte to pravidlo, že dvojka je vždycky slabší než jednička? Tak tady na to rychle zapomeňte. Nejenže se Kmotr 2 vyrovná svému předchůdci, ale on ho i překonává. A to i přes zdánlivě nepříznivou metráž, která je však vyřešena tím, že v podstatě sledujeme dva filmy v jednom. Přechody z přítomnosti do dob dřívějších je nádherná vizuální podívaná. A ono to není na škodu. Naopak to dokonale funguje. Což je samozřejmě podepřeno vynikajícími výkony obou hlavních představitelů. Al Pacino se stal kmotrem a je pilířem filmu, stejně jako Robert De Niro, kterému se podařilo získat za roli Vita Corleona Oskara, což je nevídané, protože za stejnou roli si vydobil v prvním díle Oskara Brando. Kmotr 2 nesází ani tak na syrovou brutalitu, jak by se mohlo na první pohled zdát, jako na psychologycké vykreslení postav. Jeho kvality jsou nesporné a dokazuje to i šest cen akademie, které si během Oskarového klání vydobil (Oskar 1975 za film, režii, scénář podle předlohy, výpravu, mužský herecký výkon ve vedlejší roli – Robert De Niro a hudbu). Navíc, od roku 1945 nezískalo žádné pokračování Oskara pro nejlepší film roku, a to se Kmotrovi 2 povedlo.

Kmotr 3 (The Godfather part III)

Hrají: Al Pacino, Andy Garcia, Diane Keaton

Scénář: Francis Ford Coppola a Mario Puzo

Kamera: Gordon Willis

Režie: Francis Ford Coppola

Stopáž: 163 minut

Disk 4: Stárnoucí don Michael Corleone (Al Pacino) jako by znovu nabíral sil. Rozhodne se, že s pomocí vatikánské banky bude již uzavírat jen čisté obchody, a posílí tak své finanční impérium. Tento pakt s Vatikánem mu získá jak papežský řád, tak možnost stát se nejbohatším člověkem na světě. Dostane se však přitom do hlubokých rozporů s ostatními členy mafie, které nakonec vyústí v závažnou tragédii, kdy jsou téměř všichni členi mafie vyvražděni. I když tragédie není jeho zásluhou, je opět vtažen do temného světa zločinu. Jeho věk je však již větší, než by měl, a tak si hledá náhradu. Stane se jím nemanželský syn Michaelova bratra Sonnyho Vincent (Andy Garcia). Nový kmotr musí vyřešit spory a zařídit, aby Michael, který měl při hromadném vyvražďování členů mafie také zemřít, přežil.

Od třetího Kmotra se toho zas tak moc neočekávalo. Byl sice dychtivě očekáván, ale nikdo nečekal žádné zázraky. A přesto, že je třetí díl z celé trilogie nejslabší (abyste si nemysleli něco špatného, v případě třetího Kmotra znamená nejslabší díl stále stoprocentní hodnocení), je vynikajícím zakončením největší mafiánské ságy všech dob. Film jede podle pravidel předchozích dílů a jediné, v čem se liší, je, že je akčnější, krvavější a rychlejší, což je dáno dobou – Kmotr 3 vznikl o 16 let později než druhý díl. Filmu se i tentokrát dostalo propracovaného scénáře (i když méně než dříve) a vynikajících hereckých výkonů. Opět se film opírá o skvělý výkon Al Pacina. Dále pak ještě o výkony Diane Keatonové a Andyho Garcii. Přestože závěrečná kapitola Kmotra nedostala již žádně ocěnění akademie, vydobyla si alespoň sedm nominací, a to je úctihodný počet (včetně nominace na nejlepší film roku).

Obraz – Kmotr 1,2 (1.85:1):

Je pro první film dostačující. Není sice na úrovni dnešních filmů, ale to je vzhledem ke stáří filmu pochopitelné. V druhém díle je totožný, což vzhledem k pouhému dvouletému rozdílu dílu není až tak překvapující.

Obraz – Kmotr 3 (1.85:1):

Jasně v této edici vede. Je velice ostrý a až na pár míst se mu toho nedá moc vytknout.

Zvuk – Kmotr 1,2 (Dolby Digital 5.1 – anglický):

Vše velice dobře zní, i když větší dynamičnost by neškodila. Přesto nadprůměrný.

Zvuk – Kmotr 3 (Dolby Digital 5.1 – anglický):

Platí totéž co u obrazu. Je jasně nejlepší v edici.

Titulky (u všech pěti disků – ano i u bonusového disku, radujme se): Vynikající. Vše je velice dobře přeložené. Jak všechny tři filmy, tak bonusy na pátém disku.

Disk 5

Bonusy: Behind the Scenes, vystřižené scény, Fotografie, Rogues gallery, DVD credits, Acclaim & response (záznamy předávání ocenění), filmmakers, The family tree (rodokmen rodiny), trailery a mnohé další...

Filmmakers – Informace o všech tvůrcích, díky kterým film vznikl (Francis Ford Coppola, Mario Puzo, Gordon Willis, Dean Tavoulavis, Nino Rota, Carmine Coppola). Škoda jen, že nejsou informace přeloženy.

Behind the scenes – Pokud jste něco neveděli, pak se to tady na sto procent dozvíte. Tato sekce je rozdělena na mnoho podsekcí, a tak se mimo jiné dozvíte, kde se natáčelo a jak, projdete kulisy, storyboardy. Pokecáte si s Coppolou, juknete se na vznik hudby a tak dále a tak dále...

Neuvedené scény – Nedávno jsem byl přímo nadšen, že jsem na DVD Mlčení jehňátek narazil na 21 vystřižených scén. V případě edice Kmotr již své nadšení nedokáži ani vyjádřit. Kmotr DVD kolekce obsahuje 34 vystřižených scén, které by dohromady daly klidně na další film. Zajímavé je, že nejsou seřazeny podle filmů, ale chronologicky. Příběh rodiny Corleoneů začíná v určitém období a v určitém končí. A v těchto obdobích jsou seřazeny vystřižené scény. Většina vystřižených scén je zajímavých a rozhodně vás na chvilku zabaví (mimo jiné jsou zde třeba alternativní začátky).

DVD credits – Pokud vás zajímá, kdo dělal tuto úžasnou DVD edici, pak zde se podívejte na jména těch, jímž já skládám hold.

The Family tree (rodokmen rodiny) – Pokud jste se během filmu, co se týče postav, ztratili, pak zde dojdete klidu. Velice pěkně sestavený rodokmen vám umožní si udělat malou rekapitulaci příbuzenstva Corleonových.

Acclaim & response (záznamy předávání ocenění) – Mrzelo vás někdy, že jste nebyli přitom, když vyvolený asociací pronesl na velkém pódiu ono magické slůvko Kmotr? Pak zde si můžete své mezery vyplnit.

Trailery – Tři filmy na disku rovná se tři trailery. Trailer Kmotr (3.31 min) je slušný, ale až na konec se spíše jedná o slet fotografií, což může být sice působivé, ale mě to nijak neoslnilo. Trailer Kmotr 2 (3,58 min) je již lepší, ale stále mu něco chybí. Trailer Kmotr 3 (4,15 min) je nejdelší a nejlepší. Celkově jsou všechny velice koukatelné a jediné, co mě malinko zaráží, že je v nich vyobrazena smrt filmových postav. Doporučuji zhlédnout až po filmu.

A další bonusy (byla by škoda vše vyzradit...)

Verdikt

Zřejmě nejlepší trilogie, která kdy vznikla (všechny díly mají po právu nejvyšší honocení), se dostala na DVD disk v dokonalém balení, které má ještě lepší obsah. Je úplně jedno, jestli jste Kmotra viděli, a nebo neviděli. Stejně si to půjčte. Úžasný zážitek vás nemine. A ještě jeden malý detail. Nezapomeňte, že samotné filmy vám zaberou 523 minut a bonusovky nejméně další tři hodiny.

Zdroj: http://filmweb.quick.cz/show.aspx?i=1805, Autor: Tomáš Chvála

www.xhk.info